НОВИНКИ КРАЄЗНАВЧОЇ ЛІТЕРАТУРИ

среда, 6 апреля 2022 г.

ЛІТЕРАТУРНІ ПЕРСОНИ КВІТНЯ

     Дитяча бібліотека 22 запрошує шановних читачів познайомитися з письменниками-ювілярами квітня.


    18 квітня 2022 року відзначив би свій ювілей шляхетний і мудрий лицар української дитячої літератури, творець другої реальності ВОЛОДИМИР РУТКІВСЬКИЙ. Він автор десятка пригодницьких повістей для дітей і підлітків.

    У літературі дебютував як поет (у доробку Володимира Рутківського 7 поетичних збірок). Утім, письменнику славу й любов читачів принесли твори для дітей та юнацтва: "Канікули у Воронівці", "Намети над річкою", "Бухтик з тихого загону", "Ганнуся", "Гості на мітлі", "Слуга Баби Яги", "Земля майстрів', "Прибульці", "Потерчата", повість-легенда "Сторожова застава" (у 2021 році вийшов однойменний фільм).

    Визначення читачів йому принесла пригодницька трилогія про Джур козака Швайки, саме за неї письменник у 2012 році отримав Шевченківську премію.

    Лауреат численних літературних нагород, у тому числі премій імені Лесі Українки, Миколи Трублаїні, Віктора Близнеця, рейтингу "ЛітАкцент" року 2009" (за другу книжку з трилогії "Джури-характерники), літературної премії "Книга року ВВС 2011" (за історичну дилогію "Сині води"), а також Національної премії України імені Тараса Шевченка 2012.

    Як відомо, у 2018 році за книжку "Гості на мітлі" був включений до Почесних списків Андерсена.


    МИКОЛА ТРУБЛАЇНІ (справжнє прізвище - Трублаєвський) народився 25 квітня 1907 року в селі Вільшанка, Вінницької області.    У 1915 р. почав навчання в Немирівській гімназії, але вже в п'ятому класі втік на фронт. Заправді до фронту Микола не потрапив - впав з вагону поїзда і покалічив ноги. Згодом у Вінницьких газетах почали з'являтися його дописи і кореспонденції про життя на селі.

    Узимку 1927 року Трублаїні, як кореспондент "Вістей", вирушає на Далекий Схід, де проводить 2 місяця. Його кореспонденції "Листи з далекої подорожі" та інші публікуються в газеті під псевдонімом "Гнат Завірюха".

    В 1930 році Трублаїні вирушає в експедицію на острів Врангеля в Арктиці, опановує професії кочегара, механіка-вантажника і влаштовується судно-котельним днювальним. За участь у рейсі М. Трублаїні нагороджено медаллю.

    Враження від подорож лягли в основу книг "До Арктики через тропіки", "Людина поспішає на поміч".

    Згодом у 1932 р. письменник знову відвідав Арктику, як учасник експедиції на криголамах.

    Багато книг Трублаїні описують життя на Півночі, зокрема перша його повість "Лахтак". Широко відомі пригодницькі повісті "Мандрівники", "Шхуна "Колумб", науково-фантастичний роман "Глибинний шлях".

    У 1966 році засновано літературну премію імені Миколи Трублаїні за кращі твори для дітей і юнацтва.


    ҐЖЕҐОЖ КАСДЕПКЕ - польський письменник-ювіляр для дітей та молоді, сценарист і журналіст.

    Він закінчив факультет журналістики та політології Варшавського університету. Протягом тривалого часу займав посаду головного редактора у дитячому журналі "Цвіркунець". Серед найвідоміших творів автора: "Велика книга почуттів", "Міфи для дітей", "Бон чи тон, або гарні манери для дітей".


    Лауреат багатьох літературних нагород, зокрема премії "Освіта XXI" та літературної премії ім. К. Макушинського.

    Має сина на ім'я Каспер, який став героєм багатьох його книг.


    Видатний італійський художник, вчений, інженер і анатом, один із найвидатніших представників мистецтва і науки епохи Відродження, ЛЕОНАРДО ДА ВІНЧІ народився у 1452 році у селищі Анкіано, біля міста Вінчі.

    Окрім відомих усьому світу полотен і скульптур, Леонардо залишив після себе рукописи з багатьох областей знання. Він займався математикою, гідротехнічною, геологією і фізичною географією, метеорологією, хімією, астрономією, ботанікою, а також астрономією, фізіологією людини і тварин.    Він залишив проекти підводного човна, повітряного гвинта, танка, ткацького верстата, шарикопідшипника і літаючих машин.

    Леонардо любив воду: він розробив інструкції з підводних занурень, винайшов і описав прилад для підводного занурення, дихальний апарат для підводного плавання. Усі ці винаходи Леонардо лягли в основу сучасного підводного спорядження.

    Вчені Амстердамського університету і фахівці зі США, вивчивши загадкову посмішку Джоконди за допомогою нової комп'ютерної програми, розгадали її склад: за їхніми даними, вона містить 83% щастя, 9% зневаги, 6% страху і 2% злості.

    У грудні 2000 року британський парашутист Адріан Ніколас у Північній Африці спустився з висоти 3 тис. метрів з повітряної кулі на парашуті, зробленому за ескізом Леонардо да Вінчі.


    "ДЖЕЙН ЕЙР" - класичний роман-ювіляр англійської письменниці Шарлотти Бронте. Цей твір вважають частково автобіографічним і найвизначнішим в її творчому доробку. Він також є одним з найвідоміших романів у Великій Британії.

    Історія маленької сироти, котра повсякчас стикається із несправедливістю та неприйняттям впродовж сторіч зворушує серця багатьох. Адже попри всі негаразди героїні вдається зберегти і честь і гострий розум, і вірність своїм прагненням та переконанням. У дорослому віці, шукаючи кращої долі Джейн стає гувернанткою і починає нове, майже щасливе життя в Торнфілді. От тільки привабливий та багатий душею господар, містер Рочестер, щось від неї приховує.

    Роман став метафорою жіночої шляхетністі й сили в світової літературі.БІБЛІОТЕКА-ФІЛІЯ № 22

вул. Інглезі, 5

Комментариев нет:

Отправить комментарий